Az intézmény profilja nem változik
Az év elején került az önkormányzat, a tankerület, a Karcagi Általános Iskola, illetve a Györffy István Tagiskola vezetése elé az Egri Főegyházmegye megkeresése, amely szerint a 2015/16-os tanévtől, tehát szeptemberi kezdéssel szeretné egyházi kezelésbe (át) venni a KÁI Györffy István Tagintézményét.
– Az iskolatörténet új fejezete kezdődik, hiszen a város egyik nagy múltú oktatási intézménye, a református fiúiskolából lett Györffy István Általános Iskola a nyár folyamán a katolikus egyház fenntartásába került. Mikortól indul az új időszak?
– 2015. szeptember 1-jén kezdi meg működését az új önálló egyházi intézmény, melynek fenntartója az Egri Főegyházmegye ordináriusa, hivatalos képviselője dr. Ternyák Csaba egri érsek. Jelenleg az átadás-átvétel előkészületi munkálatai zajlanak a fenntartók között. Mi is tervezzük katolikus iskolánk első tanévét. Itt helyben a Karcagi Egyházközség plébánosa, Gulyás Zsolt atya segíti a munkánkat, akivel jó együttműködési kapcsolat alakult ki, és az a célunk, hogy minél zökkenő mentesebb legyen a fenntartó váltás. Ez a szoros együttműködés azért is lényeges, hiszen az egyházi intézmény világnézeti szempontból elkötelezett, így a tanulói felvétel és a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítése Zsolt atya plébánosi ajánlásával történik majd.
– Az intézmény nevét féltettem egy kicsit ….
– Teljesen rendben van. Az Egri Főegyházmegye nem kifogásolta. így intézményünk új neve: Györffy István Katolikus Általános Iskola. Megkerestem levélben Györffy István leszármazottait, többek között dr. Granasztói Pétert, a Magyar Néprajzi Múzeum főmunkatársát, aki Györffy István dédunokája. Az ő segítségével felvettem a kapcsolatot a leszármazottakkal. Már Granasztói Péter azt válaszolta a család nevében: nagyon nagy örömmel tölti el őket, hogy a város ennyire ragaszkodik Györffy István nevéhez. Azóta minden élő unokája örömmel járult hozzá a név további viseléséhez. A leszármazottakat is szeretnénk meghívni az első tanévnyitónkra.
– Változott-e az iskola profilja?
– A profilunkban változás nem történt, mert úgy vélem az eddig elért tanulmányi eredmények, versenyeredmények, és a beiskolázási adatok mind azt mutatják, hogy amit mi ebben az iskolában szakmailag tettünk az jó, és azt tovább kell vinni. Az Egri Főegyházmegye pedig mindent úgy vesz át, úgy viszi tovább ahogy az eddig is volt. Az átalakítás folyamatát a katolikus szellemiség jegyében fokozatosan valósítjuk majd meg. így iskolánk fő profilja – az emelt szintű angol nyelvi oktatás is – megmarad. A gyerekek már első osztálytól kezdve harmadik osztályig heti egy órában, negyedik osztályban heti három órában tanulják az angol nyelvet. Ötödik osztályban csoportbontásra kerül sor: a haladó csoportok heti öt órában, az általános tanterv szerint tanulók heti három órában foglalkoznak az idegen nyelvvel. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy a nyolcadik év végére alapfokú vagy középfokú nyelvvizsgára készítsük fel a gyerekeket. A szaktanáraink ezt a módszert magas szintre fejlesztették, és az évek alatt nagy gyakorlatot is szereztek benne. A folytatása a szülők részéről és az intézmény részéről is elvárás. Az iskola másik jellegzetessége, a néptánc oktatás is folytatódik. Heti egy órában, a testnevelés órák keretén belül foglalkoznak a gyerekek néptánccal – most már minden osztályban. Természetesen ezután is szeretnénk megtartani a Györffy Napok keretén belül rendezett néptánc gálát. Egyébként minden jó hagyományunkat tovább viszünk, aminek az egyház részéről semmi akadálya nincsen, sőt, elvárják, hogy ami eddig jól működött az iskolában, az továbbra is folytatódjon.
– Mennyiben változik meg az iskolai élet szeptembertől?
– Katolikus iskolává válunk, s ennek megfelelően a pedagógiai programunkban megjelenik a katolikus szellemiség. Minden osztályban lehetőség lesz a hittan tanulására heti két órában. A gyerekek nemcsak katolikus hittant, hanem református hittant is tanulhatnak, hiszen az iskola az ökumenikusságot vallja. így az eddigi gyakorlatnak megfelelően a Györffybe járó református gyerekek a református hittant tanulhatják majd és a konfirmációra való felkészülésre is lehetőségük nyílik. A katolikus hittant tanulókat ugyanígy felkészítik a hitoktatók a bérmálásra, az első áldozásra. Mindenkinek a lelkiismeretére van bízva, hogyan fogadja el a katolikus szellemiséget. Szeretnénk, ha minél többen csatlakoznának hozzánk, de nagyon fontos elvünk, hogy fokozatosan és önkéntes alapon közelítsük meg ezeket a hitéleti dolgokat. Az évnyitó és az évzáró ünnepségek, valamint a húsvét és a karácsony kerül majd megünneplésre a templomban, ám nyilván más tartalommal, mint ahogy az eddig történt. Az iskola bekapcsolódik az egyház liturgikus rendjébe. Az én tervem az, hogy minden osztály választ magának egy szentet, hiszen sokukkal már az általános iskolában megismerkedhettek a gyerekek. A szentek életén keresztül kerüljenek minél közelebb a valláshoz. Másrészt minden tanteremben elhelyezünk egy-egy feszületet és két rövid imádságot, amelyeket a tanítás kezdetén és a végén elimádkozunk.
– Milyen létszámmal kezdik az újabb (az első) tanévet?
– Most már minden évfolyamon két osztályunk indul. A két első osztályban összesen ötvenhét tanuló kezdi meg tanulást, de a többi osztályaink is hasonló létszámot képviselnek. Néhány tanuló távozott ugyan az intézményből, de az előző időszakhoz hasonló létszámmal, mintegy négyszáz tanulóval és harmincegy tanárral indítjuk az évet. A 2015. augusztus 31-ei tanévnyitó a katolikus templomban kerül megrendezésre, erre érkezik hozzánk dr. Ternyák Csaba érsek úr, ő a szentmise fő celebránsa, és dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter úr, aki köszöntőt mond.
Elek György